УКРАЇНА В ПЕРІОД ЗАГОСТРЕННЯ КРИЗИ РАДЯНСЬКОЇ СИСТЕМИ (1965-1985 рр.)
ПОЛІТИКО-ІДЕОЛОГІЧНА КРИЗА РАДЯНСЬКОГО ЛАДУ В УКРАЇНІ (СЕРЕДИНА 1960-х — ПОЧАТОК 1980-х РР.). КАДРОВІ ЗМІНИ В ПОЛІТИЧНОМУ КЕРІВНИЦТВІ УРСР. КОНСТИТУЦІЯ УРСР 1978 Р.
Період 1964—1985 рр. в історії СРСР і УРСР дістав назву «застій». Генеральними секретарями ЦК КПРС у період «застою» були Л. Брежнєв (1964—1982 рр.), Ю. Андропов (1982—1984 рр.), К. Черненко (1984—1985 рр.). Першими секретарями ЦК КПУ були П. Шелест (1963—1972 рр.), В. Щербицький (1972—1989 рр.).
У керівництві УРСР існували дві лінії — націонал-комуністична (автономістська) представником якої був П. Шелест, і проімперська (централістська), представником якої був В. Щербицький. Перший секретар ЦК КПУ П. Шелест відстоював економічні інтереси України, підтримував розвиток української мови й культури, сприяв збереженню українських історичних і культурних пам’яток, став ініціатором запровадження Шевченківської премії.
Перший секретар ЦК КПУ В. Щербицький підпорядковував економічні інтереси України союзним потребам, сприяв русифікації, боровся з дисидентським рухом, намагався приховати Чорнобильську катастрофу, але водночас сприяв технічній модернізації легкої і харчової промисловості УРСР, розвитку культури й спорту. Посівши посаду першого секретаря ЦК КПУ, В. Щербицький здійснив кадрові зміни, протягом року звільнівши з партійних посад 37 тис. комуністів.
У 1977 р. була прийнята нова Конституція СРСР, а в 1978 р. — нова Конституція УРСР (конституції «розвинутого соціалізму»). УРСР залишалася союзною республікою у складі СРСР. Формально вища законодавча влада в УРСР належала Верховній Раді, вища виконавча влада — Раді Міністрів, а фактично перебувала в руках Комуністичної партії, «керуючої сили» радянського суспільства, яка визначала внутрішню й зовнішню політику держави. За Конституцією УРСР мала право на самовизначення, аж до можливості виходу із СРСР, однак механізм реалізації такого права не був визначений.
Політико-ідеологічна криза радянського ладу характеризувалася загостренням суперечностей в усіх сферах життя радянського суспільства.
СПРОБИ ЕКОНОМІЧНИХ РЕФОРМ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ 1960-Х РР.
На початку 1960-х рр. сповільнилися темпи розвитку промисловості й сільського господарства. З приходом до влади Л. Брежнєва була здійснена спроба економічних реформ, що дістали назву «косигінських» за прізвищем Голови Ради Міністрів СРСР О. Косигіна.
Незважаючи на суперечливість і непослідовність, господарські реформи дали позитивний імпульс розвитку економіки. У роки восьмої «золотої» п’ятирічки (1966—1970 рр.) випуск промислової про-дукції в УРСР збільшився на 50%, валова продукція сільського господарства — на 16,6%, національний дохід — на 30%.
Однак на початку 1970-х рр. внаслідок згортання економічних реформ і повернення до командних методів управління темпи зростання промисловості й сільського господарства почали падати. У 1970-х—1980-х рр. народне господарство України вступило в смугу системної кризи, причинами якої стали недосконалість радянської планової системи господарювання, збереження незмінною старої системи управління промисловістю та сільським господарством.
КУЛЬТУРА І ДУХОВНЕ ЖИТТЯ. РУСИФІКАЦІЯ. ОПОЗИЦІЙНИЙ РУХ
Характерними рисами культурного й духовного життя в роки «застою» стали ідеологізація (по-силення ідеологічного тиску на суспільство) та русифікація (висування на провідні позиції російської мови й культури, звуження сфери вживання української мови).
Відступ від ідеологічних догм, відстоювання традицій націнальної культури розцінювалися як прояви «буржуазного націоналізму» й «антирадянщини». Кращі представники української культури намагалися зберегти її самобутність і національний колорит.
Повернення брежнєвського режиму до методів сталінізму, відновлення жорсткого ідеологічного контролю над суспільними науками, літературою та мистецтвом, збільшення тиску на «інакомислячих» у період «застою» призвели до посилення опозиційного руху. Основними течіями дисидентського руху в Україні були національно-визвольна, правозахисна, релігійна.
Дисиденти поєднували підпільну діяльність з легальними методами боротьби, якими стали видання й поширення матеріалів, що викривали і засуджували політику радянського режиму, листи-протести до керівних органів СРСР і УРСР, акції солідарності з іншими народами, що постраждали від тоталітарних режимів, створення правозахисних організацій.
Активізація дисидентського руху викликала репресії з боку радянського керівництва. У 1972 р. в Україні було заарештовано понад 100 правозахисників (В. Чорновіл, Є. Сверстюк, І. Світличний, В. Стус, І. Дзюба). У 1977 р. було заарештовано й засуджено на термін від 10 до 15 років керівників УГС (М. Руденка, О. Тихого), а до 1980 р. — більшість членів УГС. У таборах загинули В. Стус, Ю. Литвин, О. Тихий.
ПЕрсоналії
П.Шелест (1908-1996) – партійний та державний діяч. У 1957- 1962 – перший секретар Київського обкому, у 1963-1972 – перший секретар
ЦК Компартії України. Був членом Політбюро ЦК КПРС (1966-1972). За переконаннями Шелест був непохитним комуністом. Водночас він сприяв самоствердженню української нації, домагався паритету в економічних відносинах республіки в рамках союзної держави, врахування потреб України при економічному плануванні в Радянському Союзі, наголошував на необхідності національно-культурного, мовного розвитку українців. Унаслідок цього був запідозрений вищим керівництвом СРСР у недостатній лояльності, усунутий з посади першого секретаря ЦК КПУ і переведений до Москви одним із заступників Голови Ради Міністрів СРСР (1972). Водночас було розгорнуто різку критику його книги "Україна наша Радянська" за "недостатній інтернаціоналізм". Невдовзі Шелест був виведений із Політбюро і відправлений на пенсію.
В. Щербицький (1918-1990) – Політична кар'єра В. Щербицького розпочалася ще за часів Й. Сталіна в Дніпродзержинську наприкінці 40-х – у першій половині 50-х рр. У 36-річному віці його обирають другим, а через рік першим секретарем Дніпропетровського обкому партії. На цих посадах зарекомендував себе здібним організатором і господарником. 1961 р. його призначають головою Ради Міністрів УРСР. Принципова позиція В. Щербицького, його критичне ставлення до деяких хрущовських нововведень, крутий і непоступливий характер були не до вподоби М. Хрущову. Тому в 1963 році В. Щербицького повертають до Дніпропетровська. За часів Л. Брежнєва за активної підтримки московського керівництва в жовтні 1965 року знову очолює український уряд. У квітні 1971 року його обирають членом Політбюро ЦК КПРС. Зрозуміло, що присутність двох представників України в найвищому партійному керівному органі країни була явищем тимчасовим, що й знайшло своє конкретне підтвердження в травні 1972 року, коли В. Щербицького обирають першим секретарем ЦК Компартії України.
період 1964—1985 рр. в історії СРСР і УРСР, що характеризувався кризою в усіх сферах життя радянського суспільства. |
|
склад службовців, призначених чи затверджених на посади вищими органами; панівний клас радянського суспільства, партійно-державне керівництво. |
|
перевищення видатків державного бюджету над прибутками, показник кризового стану державних фінансів, один із факторів розвитку інфляції. |
|
процес зростання кількості населення міст і посилення їхньої ролі в економічному й культурному житті суспільства. |
|
«розвинений соціалізм» |
радянська ідеологема, яка була вигадана та запроваджена у компартійній риториці з метою прікрити провалу історичної програмної цілі монопольно правлячої в СРСР КПРС — «збудови матеріально-технічної бази комунізму у СРСР до 1980 року |
висування на провідні позиції російської мови й культури, звуження сфери вживання української мови. |
|
неофіційне копіювання й розповсюдження нелегальної літератури, що викривала політику радянського режиму. |
|
«тамвидав» |
книги, які |
«конституція розвиненого соціалізму». |
Конституція СРСР 1977 року — основний закон СРСР, прийнятий 7 жовтня 1977 року Верховною радою СРСР замість Конституції СРСР 1936 року. Ця конституція закріплювала однопартійну політичну систему (стаття 6). Увійшла в історію як «конституція розвиненого соціалізму». |
учасники дисидентського руху, які висували вимоги дотримання в СРСР основних прав і свобод людини, ознайомлення громадськості з Декларацією прав людини. |
Тренувальні тести
Україна в період загострення кризи радянської системи (середина 1960-х –
початок 1980-х рр.)
Тест 1
I. Завдання цієї форми складаються зі вступного запитання тА чотирьох варіантів відповідей, серед яких потрібно вибрати один правильний.
1. Як називалася політика, що заперечувала будь-яку спробу оновлення суспільства, консервувалА існуючий режим наростання кризи радянського ладу?
- А «Відлига»;
- Б «застою»;
- В «пробудження»;
- Г «замороження».
2. ФазА суспільного розвитку, перехідна між соціалізмом і комунізмом в 1960–1970-х рр., отримала назву:
- А «квітучого соціалізму»;
- Б «оновленого соціалізму»;
- В «розвиненого соціалізму»;
- Г «здорового соціалізму».
3. Як називалася партійно-господарська верхівка, яка посідала панівне становище в системі управління державою?
- А Авторитети;
- Б дипломати;
- В номенклатура;
- Г дисиденти.
4. Історичний процес швидкого зростання старих і появи нових міст та підвищення їхньої ролі в економічному і культурному житті суспільства називають:
- А мілітаризація;
- Б асиміляція;
- В колонізація;
- Г урбанізація.
5. Демонстрація проти арештів української інтеліґенції в київському кінотеатрі «Україна» відбулася у:
- А вересні 1965 р.;
- Б березні 1966 р.;
- В травні 1967 р.;
- Г січні 1968 р.
6. Усунення П. Шелеста з посади першого секретаря ЦК КП України сталося у:
- А січні 1968 р.;
- Б березні 1968 р.;
- В квітні 1970 р.;
- Г травні 1972 р.
7. Якого року відбулося оприлюднення «Листа творчої молоді Дніпропетровська»?
- А Травень 1967 р.;
- Б квітень 1968 р.;
- В жовтень 1968 р.;
- Г січень 1969 р.
8. Директива колегії Міністерства освіти УРСР «Удосконалювати вивчення російської мови в загальноосвітніх школах республіки» була прийнята у:
- А квітні 1967 р.;
- Б січні 1972 р.;
- В жовтні 1978 р.;
- Г травні 1982 р.
9. В якій області протягом 1972–1986 рр. зникла найбільша кількість сіл?
- А Сумській;
- Б Дніпропетровській;
- В Харківській;
- Г Полтавській.
10. Які нові міста з’явилися на території України в період з 1965 по 1980 рр.?
- А Нововолинськ, Артемівськ, Світловодськ, Слов’янськ;
- Б Вільногорськ, Свердловськ, Енергодар, Краматорськ;
- В Енергодар, Світловодськ, Нововолинськ, Вільногорськ;
- Г Світловодськ, Макіївка, Енергодар, Нікополь.
11. У яких містах України в 1971 р. було створено наукові центри?
- А Львові, Харкові, Дніпропетровську, Донецьку, Одесі;
- Б Полтаві, Черкасах, Вінниці, Рівному, Луганську;
- В Ужгороді, Тернополі, Житомирі, Чернігові, Миколаєві;
- Г Запоріжжі, Херсоні, Кіровограді, Сумах, Луцьку.
12. В яких містах України наприкінці 1970-х р. не залишилось жодної української школи?
- А Донецьку та Луганську;
- Б Криму та Одесі;
- В Києві та Харкові;
- Г Донецьку та Криму.
13. Хто з названих осіб у 1970-х рр. відповідав за здійснення ідеологічної політики партії в Україні?
- А О. Ляшко;
- Б О. Ватченко;
- В В. Маланчук;
- Г В. Федорчук.
14. Першим секретарем ЦК КПУ у 1963 р. став:
- А М. Суслов;
- Б П. Шелест;
- В В. Щербицький;
- Г М. Підгорний.
15. Кінорежисер, який зняв фільм «Тіні забутих предків»:
- А С. Сміян;
- Б С. Параджанов;
- В А. Скибенко;
- Г І. Равицький.
16. Національно орієнтований напрям дисидентського руху представляли в Україні:
- А І. Бель, Г. Вінс, В. Романюк, Й. Тереля;
- Б М. Руденко, О. Бердник, П. Григоренко, Л. Лук’яненко;
- В І. Дзюба, В. Чорновіл, В. Мороз;
- Г Л. Танюк, І. Драч, М. Світличний, А. Горська.
17. П. Шелеста було усунуто з посади першого секретаря ЦК КПУ за:
- А «м’якотілість під час проведення хлібозаготівель»;
- Б «економічне місництво тА потурання українському буржуазному націоналізму»;
- В «прояви націоналізму і сепаратизму»;
- Г «критику ідеї “розвиненого соціалізму”».
18. Зміни в соціальному складі населення в України 1965–1985 рр. призвели:
- А до позитивних зрушень і сприяли розвитку суспільства;
- Б до негативних явищ і поглиблення соціально-економічної кризи в суспільстві;
- В до міжстанової боротьби в суспільстві і соціально-економічного занепаду;
- Г були незначними і жодним чином не вплинули на соціально-економічний розвиток суспільства.
19. Радянське керівництво намагалося підвищити ефективність сільського господарства у 70-ті рр. масштабними заходами з:
- А меліорації та запровадження генетично модифікованих продуктів;
- Б меліорації та хімізації сільського господарства;
- В хімізації та запровадження фермерського господарства;
- Г застосування сучасної сільськогосподарської техніки.
20. У шкільній реформі, що була здійснена у 1984 р., наголос робився на:
- А трудовому навчанні;
- Б гуманітарних предметах;
- В природно-математичних предметах;
- Г економічних і суспільствознавчих предметах.
21. Прийняття Продовольчої програми за часів правління Л. Брежнєвим свідчило про:
- А розквіт сільського господарства;
- Б занепад і кризу сільського господарства;
- В стагнацію (відсутність динаміки розвитку) сільського господарства;
- Г необхідність залучення іноземних інвестицій у сільське господарство.
22. Які наслідки мало створення каскаду гідроелектростанцій та штучних морів на Дніпрі у 70-х рр. ХХ ст.?
- Сприяло видобутку дешевої електроенергії та створенню умов для розвитку меліоративного господарства;
- Б сприяло видобутку дешевої електроенергії та розвитку рибного господарства;
- В спричинило подорожчання електроенергії в інших областях;
- Г спричинило погіршення екологічної ситуації тА загибель історичних населених пунктів.
23. Активізація опозиційного руху в Україні у 70-х рр. була пов’язана з тим, що:
- А Конституція СРСР та УРСР 70-х рр. передбачали право на свободу слова і зібрань;
- Б розпочалося згортання владою процесу десталінізації, посилення русифікації;
- В західні держави почали активно підтримувати опозицію в СРСР;
- Г П. Шелеста зняли з посади першого секретаря ЦК КПУ.
24. Прийняття Конституції УРСР у 1978 р. дала можливість України:
- А отримати право на вільний вихід зі складу СРСР;
- Б залишитись у складі СРСР без права отримати суверенітет;
- В отримати право на вихід з СРСР, яке мало лише декларативний характер;
- Г стаття про право нА вільний вихід УРСР булА взагалі виключена з тексту Конституції.
II. Завдання цієї форми складаються зі спільного вступного запитання та чотирьох завдань, позначених буквами, до кожного з яких потрібно підібрати один варіант відповіді, позначений цифрою.
25. Співвіднесіть поняття з їхніми визначеннями.
А Ідеологізація | 1 нестача певного виду товарів порівняно з потребами |
Б підписанти | 2 твори, видані всупереч офіційним заборонам |
В самвидав | 3 ті, хто підписувався під листами протесту на захист жертв політичних репресій |
Г дефіцит | 4 нав’язування суспільству певних ідей з боку правлячої партії |
5 особа, що не погоджується з панівною ідеологією. |
26. Співвіднесіть дати з подіями.
А Березень 1965 р. | 1 схвалення Верховною Радою СРСР нової Конституції Радянського Союзу |
Б січень 1968 р. | 2 пленум ЦК КПРС з питань розвитку сільського господарства |
В жовтень 1977 р. | 3 проголошення Продовольчої програми |
Г травень 1982 р. | 4 у журналі «Вітчизна» опубліковано роман О. Гончара «Собор» |
5 усунення П. Шелеста з посади першого секретаря ЦК КП України. |
27. Співвіднесіть об’єкти господарського комплексу тА назви областей, в яких вони розташовані.
А Чорнобильська АЕС | 1 Харківська |
Б Зміївська ТЕС | 2 Миколаївська |
В Дніпрогес | 3 Київська |
Г Южноукраїнська АЕС | 4 Запорізька |
5 Дніпропетровська. |
28. Співвіднесіть прізвища діячів з фактами їхньої біографії.
А М. Руденко | 1 президент Академії наук УРСР |
Б Й. Тереля | 2 лідер Української Гельсінської спілки |
В Б. Патон | 3 головний редактор журналу «Український вісник» |
Г В. Чорновіл | 4 лідер релігійних дисидентів |
5 кінорежисер, що поставив фільми «Вавилон ХХ» та «Білий птах з чорною відзнакою». |
29. Установіть відповідність між режисерами та назвами кінострічок, які вони зняли.
А І. Миколайчук | 1 «Тривожний місяць вересень» |
Б Л. Осика | 2 «Вавилон–ХХ» |
В Л. Биков | 3 «Криниця для спраглих» |
Г Ю. Іллєнко | 4 «У бій йдуть лише старі» |
5 «Тіні забутих предків». |
30. Установіть відповідність між напрямами дисидентського руху та їхніми цілями.
А Правозахисний | 1 боротьба за національні інтереси українського народу |
Б національно орієнтований | 2 відновлення діяльності УКГЦ та УАПЦ |
В релігійний | 3 боротьба за незалежність України |
Г самостійницький | 4 захист прав людини згідно з Гельсінськими угодами. |
III. Завдання цієї форми складається з інструкції та чотирьох подій, які треба розташувати в правильній послідовності.
31. Розташуйте події в хронологічній послідовності:
- А у Києві відкрито палац культури «України»;
- Б у Києві відбулися ХХІІ (Московські) Олімпійські ігри;
- В демонстрація біля пам’ятника Т. Шевченкові в Києві;
- Г утворення Української Гельсінської спілки.
32. Розташуйте в логічній послідовності:
- А у Кривому Розі збудована найбільша у світі доменна піч;
- Б на Запорізькому автозаводі «Комунар» розпочато серійний випуск автомобіля «Запорожець-966»;
- В закінчено спорудження трансконтинентального газопроводу Уренгой–Помари–Ужгород;
- Г на Нікопольському заводі здано в експлуатацію найбільший у СРСР трубний цех.
33. Розташуйте у логічній послідовності:
- А В. Чорновіл підготував збірку матеріалів «Лихо з розуму» про арешти в Україні;
- Б перша хвиля арештів дисидентів України;
- В нові репресії проти української інтеліґенції;
- Г протест 139 діячів культури України проти арештів тА утисків української культури.
IV. Завдання відкритої форми з короткою відповіддю, які передбачають запис прізвищ діяча, назви події або явища, поняття, року, коли відбувалася подія, або речення (залежно від вимог завдання).
34. «…. Людина, якА відкрито не погоджувалася з існуючою політичною системою, ідеологією».
- Запишіть термін.
- З яким періодом в історії України це пов’язано?
- Назвіть прізвищА відомих вам діячів які брали в цьому активну участь?
35. «…через низький природний приріст населення, який у повоєнний період з року в рік знижується, у майбутньому п’ятиріччі можливості щодо направлення робочої сили зА межі Української РСР різко скоротились…
У цих умовах виконання завдання з переселення на Далекий Схід і в Читинську область, встановленого постановою ЦК КПРС та РМ
СРСР, більше ніж на половину здійснювались за рахунок високоіндустріальних областей, в т. ч. Донецької, Дніпропетровської, Харківської та Ворошиловградської… Враховуючи викладене, РМ УРСР вважає за можливе направити з республіки 2500 родин, по 500 родин щорічно…»
- Про які події йдеться в цьому уривку?
- Вкажіть хронологічні межі цього явища.
- З якими територіями це було пов’язано?
36. «Після демобілізації — інженер на коксохімічному заводі в м. Дніпродзержинську, з 1946 р. секретар парткому на тому ж заводі. З того часу постійно перебував нА партійній роботі. З 1957 р. — член президії та секретар ЦК КПУ. У 1961–1963 рр. — голова Ради міністрів УРСР, кандидат до президії ЦК КПРС. 1963–1965 рр. — перший секретар Дніпровського обкому КПУ. 1965–1972 рр. — знову голова Ради міністрів УРСР. З 1966 р. — член політбюро ЦК КПУ та з 1971 р. — ЦК КПРС.
У 1972–1989 рр. — перший секретар ЦК КПУ».
- Назвіть прізвище партійного діяча в Україні.
- З якими періодом в історії України пов’язана його діяльність?
- Назвіть, учасником яких подій він був.
37. Єдиний метод, який повинен був використовуватися в літературі 1960–1980-х рр. й означав творче сприйняття й відображення світу .
- Назвіть термін.
- З якими подіями історії України це пов’язано?
- Хто із політичних діячів був ініціатором запровадження цього методу?
V. Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю, які передбачають повну відповідь нА запитання або творче застосування набутих знань, умінь та навичок.
38. У чому полягалА ідеологічна криза радянського політичного режиму? Чи можна було, на вашу думку, подолати цю кризу в рамках політичного ладу, закріпленого Конституцією 1978 р.?
39. Назвіть складові економічної реформи другої половини 1960-х рр. та визначте причини її провалу.
40. Дайте оцінку досягненням і прорахункам у галузі народної освіти. Чи справді в цей час загальноосвітня школа переживала кризу?
41. У чому полягало історичне значення діяльності українських дисидентів? Яке місце ви можете відвести їм в історії України?
Відповіді до теми 4 «Україна в період загострення кризи радянської системи (середина 1960-х – початок 1980-х рр.)»
Завдання I типу
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Б | В | В | Г | А | Г | Б | В | В | В | А | Г |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
В | В | Б | В | В | Б | Б | А | Б | Г | Б | В |
Завдання II–III типу
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | |
А | 4 | 2 | 3 | 2 | 2 | 4 | 2 | 3 | 2 |
Б | 3 | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 | 4 | 1 | 1 |
В | 2 | 1 | 4 | 1 | 4 | 2 | 1 | 4 | 4 |
Г | 1 | 3 | 2 | 3 | 3 | 1 | 3 | 2 | 3 |
Завдання IV типу
34. Дисидент. 35. 1971–1975 рр. 36. В. Щербицький. 37. Соцреалізм.
Тест 2